Poltherma DS – 3 – Montaż obróbki narożnikowej 046 nowej generacji

Nowa generacja narożnych obróbek Europanels z ukrytym mocowaniem została opracowana przede wszystkim do estetycznych wykończeń narożników budynków wykonanych z płyt warstwowych, montowanych w układzie poziomym.

3.1. Uchwyty pomocnicze (podstawa) 047

PolTherma DS - 2.1. Usuwanie folii ochronnej Po zamocowaniu płyt warstwowych do konstrukcji, montaż obróbek narożnych rozpoczyna się od rozmieszczenia, wypoziomowania i przykręcenia do okładzin płyt uchwytów pomocniczych 047.
Mają one jeden wymiar stały (135mm) i drugi zmienny, zależny od grubości płyt ściennych zastosowanych na obiekcie. Jeśli płyty schodzą się w narożniku do czoła (nie są ścinane pod kątem 450), bok kątownika o stałym wymiarze powinien przypadać na płytę bez łączenia, a drugi (zmienny) powinien zachodzić poza styk płyt.
Na 1 sztukę obróbki zewnętrznej 046 o długości 2,5m przypadają 4 sztuki uchwytów 047. Rozstaw uchwytów: po jednym na każdym krańcu obróbki, a pozostałe 2 w odległości ok. 1m od siebie. W przypadku uchwytów krańcowych, mają być one widoczne po osadzeniu obróbki. Jedynie obróbka startowa powinna od dołu licować z uchwytem (podobnie, jak końcowa od góry).
Uchwyty pomocnicze montuje się do okładzin blachowkrętami lub farmerami. Na jedną sztukę uchwytu przypadają cztery łączniki umieszczone w narożnikach, w odległości ok. 25mm od krawędzi uchwytu.

3.2. Instalacja kątownika narożnego 046

PolTherma DS - 2.2. Sposób mocowania - dystrybutor obciążenia

Po takim przygotowaniu uchwytów montażowych można przystąpić do instalacji kątownika zewnętrznego 046. Jedna krawędź obróbki (z profilowaniem) jest zagięta w kształt litery „C”, druga (zmienna, nieprofilowana) w kształt litery „L”. Najpierw wprowadź krawędź „C” w szczelinę między okładziną płyty warstwowej a uchwytem pomocniczym (krok 1), a następnie ustaw obróbkę w taki sposób, aby po drugiej stronie zachować ok. 1mm przestrzeni między krawędzią obróbki a okładziną płyty (krok 2).

Podczas montażu obróbki należy zwrócić uwagę na ostrą krawędź „L”. Zachowanie ostrożności pozwoli uniknąć ewentualnego skaleczenia ciała oraz porysowania okładziny płyty warstwowej.

3.3. Montaż końcowy

PolTherma DS - 3.3. Montaż kolejnej płyty

Obróbki tego typu nie są przeznaczone do połączenia po długości z zakładem (tzn. nie zachodzą na siebie). Z tego też powodu są symetryczne, a w miejscu ich połączenia na długości powinna być zachowana szczelina o szerokości ok. 2mm.

Obróbkę 046 mocuje się po stronie „L” mini-blachowkrętami lub nitami szczelnymi stalowymi do wyprofilowanego elementu uchwytów 047 w czterech miejscach t.j. po jednym blachowkręcie na każdym uchwycie pomocniczym, przypadającym na daną obróbkę. Podczas montażu należy zwrócić uwagę, aby podczas wiercenia / wkręcenia nie porysować okładziny płyty warstwowej.

Jeśli jesteś zainteresowany naszą ofertą