Czy płyty warstwowe wytrzymują działanie silnego deszczu i wiatru?

Płyty warstwowe przymocowane do konstrukcji podlegają ciągłym oddziaływaniom czynników atmosferycznych. W wyniku tego można powiedzieć, iż pracują one na konstrukcji.

Miarą odporności płyt na oddziaływanie wiatru jest ugięcie płyt warstwowych na konstrukcji pod wpływem parcia i ssania wiatru. Niezbędne jest, aby ugięcia te były ograniczone do takich, które nie spowodują uszkodzenia całej konstrukcji, np. pękania płyty lub powstawania nieszczelności. Im sztywniejsza płyta oraz gęstsze jej podparcie, tym konstrukcja jest odporniejsza na podmuchy wiatru, siłę deszczu i obciążenie zalegającym śniegiem (dot. płyt dachowych). Parametry te uwidocznione są w tablicach wytrzymałościowych, które są opracowane indywidualnie dla każdego rodzaju, typu i grubości płyt z oferty Europanels.

Bardzo ważne jest także to, co określa się obciążeniem charakterystycznym, czyli założenia projektowe, usytuowanie budynku względem stron świata oraz stref obciążenia śniegiem i prędkości wiatru. Istotny jest również kolor okładziny i jego przynależność do jednej z trzech grup kolorów (chodzi o nagrzewanie się okładzin pod wpływem działania promieni słonecznych).

Dobór konkretnego rodzaju płyty na dany obiekt budowlany to kwestia złożona. Budynek wystawiony jest na działanie zmiennych czynników atmosferycznych, dlatego obok posługiwania się pełnymi danymi technicznymi, tak ważne jest stosowanie całego systemu lekkiej obudowy Europanels, w skład którego wchodzą m.in. obróbki, łączniki czy akcesoria montażowe.

Jeśli jesteś zainteresowany naszą ofertą